středa 28. května 2008

Založme, označme! aneb Zjednodušení orientace v mapách našim bližním

Ahojte!
Snad se vám již stalo, že jste potřebovali přes internet popsat kus města, cestu na sraz nebo prostě jen tip na hezkou procházku nebo místo větší skupině lidí, která navíc nebyla znalá v daném prostředí. A kdyby ne, jste si jistí, že to nebudete nikdy potřebovat?
Já si poměrně byla, dokud nepřišla madr s tím, ať jí udělám pomůcku pro účastníky nějaké konference, kteří se v Brně neorientují (má na práci důležitější ...důležitosti). Tak jsem začla zjišťovat, jak se to vůbec dělá, a poměrně jsem si to oblíbila!
A proto vám tedy představuji, použijme opět nabuzující slovo, vychytávku na Google Maps, a to vytváření popisků, značek a ohraničení na mapách světa!!

Nebylo by od věci zamyslet se nad hrozící ohraností věty „Není nic jednoduššího, než...“, ale ono opravdu není nic jednoduššího, než použít gůgl k zaznačení čehokoli do mapy. Přesvědčte se sami.
Na „Mapy Google“ si (po přihlášení se účtem) najdete vlevo zástrčku „Moje mapy“, kde je „Vytvořit novou mapu“. Vymyslíte si pro ni název, popisek a rozmyslíte se, zda chcete vyrobit veřejnou, či neveřejnou mapu. V obou případech si po rozkliknutí možnosti „Spolupracovat“ vepíšete do připravené kolonky e-mailové adresy lidí, jimž dovolíte podílet se na vytváření vaší mapy.
Poté můžete dle libosti začít vepisovat záložky, označovat oblasti nebo oddělovat čarami území. Z těchto možností si vyberete nahoře v mapě - podle zřejmých obrázků vám dojde, co tím chtěl informatik-umělec říct. K daným útvarům poté můžete vymyslet název, vepsat popisek a různě ho obměňovat.
Co je třeba víc? Dokončení potvrdíme kliknutím na „Hotovo“ a máme vystaráno. K mapě se můžeme kdykoli snadno dostat přes náš účet a „Moje mapy“.

Co tomu vytknout? Mně na kráse celé této vychytávky ubíral jen neuvěřitelně pomalý počítač mé sestry, však jinak jsem jen nadšená. Co vy?

Žádné komentáře: