úterý 17. února 2009

Google již dávno není jen vyhledávač

Google již dávno není pouze vyhledávač. Je to pravděpodobně nejrychleji rostoucí internetová společnost. Nové webové aplikace přicházejí v rychlém sledu. Pro všechny tyto aplikace potřebujete pouze Google Účet. Ten získáte i registrací Gmailu, jednoho z nejoblíbenějšího webmailu vůbec s velmi přehlednými kontakty, které můžete používat v ostatních službách Googlu.

Další velmi známou aplikací Googlu je Youtube, největší sdíliště videí. Google jej na konci roku 2006 koupil za neuvěřitelných 1,65 miliardy USD. Vedle toho provozuje ještě Google Video, které bylo spuštěno ještě před koupí Youtube. Google ale oznámil, že v blízké budoucnosti zamezí nahrávání videí na Google Video a postupně začne videa importovat na Youtube.

Google také provozuje blog, který se nazývá Blogger (ano, je to ten, na který píšu :)) Blog zde založíte za pár minut.

Toto je ale pouze známější začátek seznamu Google aplikací.

Google Mapy je asi nerozsáhlejší aplikace svého druhu. Najdete zde mapy celého světa, klasické, satelitní i terénní. Obsahuje stejné letecké fotografie České Republiky a navíc si můžete si vytvářet vlastní mapy a sdílet je. V některých městech se můžete pomocí Google Street View virtuálně projít. Pokud si do počítače stáhnete Google Earth, získáte navíc trojrozměrné mapy, po kterých se můžete pohybovat jako na glóbusu. Dokonce se můžete podívat na oblohu, prohlédnout si Měsíc nebo Mars. Jako poslední rozšíření je pohled pod hladinu moře.

Ve Webových albech programu Picasa, můžete sdílet své obrázky (používá je i Blogger). Obrázky sice můžete nahrát přes prohlížeč, ale daleko pohodlnější způsob je pomocí aplikace Picasa, která ve vašem počítači může sloužit jako prohlížeč, uspořádávač i editor obrázků. Poslední verze umí i najít duplikáty obrázků.

Pokud provozuje vlastní web nebo blog a chcete si přivydělat nějaké peníze, nebo chcete na internetu umístit svou reklamu, určitě se vám bude hodit AdSense, AdWords nebo Google Analytics. Například pomocí AdSense můžete na svůj blog/web pohodlně přidat kontextovou reklamu, kterou se Google snaží, co nejvíce přizpůsobit obsahu stránky.

Pomocí Google Weby můžete snadno vytvořit webové stránky ve stylu wiki, které můžete omezit pouze pro vybrané čtenáře. Tato služba nahradila Google Page Creator, který již nedovoluje zakládat nové stránky.

Pomocí Google Reader můžete snadno spravovat své Atom nebo RSS webové zdroje.

Kalendář Google vám pomůže uspořádat si své schůzky a události. Můžete si vytvořit více kalendářů a jednotlivé sdílet (i pouze vybraným lidem) nebo povolit vybraným lidem je editovat. Můžete si je také vložit na svůj web.

Zprávy Google
je automatický uspořádávač zpráv. Podobné zprávy slučuje a automaticky organizuje. Zprávy jsou řazeny také podle jednotlivých zemí; podívejte se na výpis zpráv pro Českou Republiku.

Zprávy Google si můžete také umístit na svou Domovskou stránku iGoogle. Nabízí mnoho miniaplikací, které na ni můžete přidat. Plně nahradí a převýší Seznam.cz.

Google Dokumenty dokáží slušně nahradit váš textový, tabulkový nebo prezentační editor. Sice nemá tolik funkcí jako sada Microsoft Office nebo OpenOffice, ale ke svým dokumentům budete mít přístup kdekoliv, kde máte k dispozici internet. Jako obvykle nabízí customizované sdílení dokumentů.

Webová historie zaznamená vaše hledání na Googlu (pokud tuto funkci povolíte) a ukáže vám vaše trendy a různé statistiky hledání. Navíc, pokud si stáhnete Google Toolbar do vašeho prohlížeče, můžete si nechat zaznamenávat veškeré navštívené stránky a v nich následně vyhledávat. Výhodou je, že historie navštívených stránek není omezena pouze na jeden prohlížeč/počítač.

Google se také pokusil o sociální síť, Orkut. Tomuto projektu však nepředpovídám velkou budoucnost, kvůli existenci Facebooku. U podobných sítí platí "Kdo dřív příjde ..."

Zato Skupiny Google je již poměrně rozsáhlá síť, kde můžete diskutovat o čemkoliv.

Dalším pokusem Googlu je encyklopedie Knol, kterou tvoří samotní uživatelé. Ta ale nedokáže konkurovat Wikipedii, i když má po půl roce více než 100 tisíc článků.

Překladač Google strojově překládá mezi mnoha jazyky. Překlady můžou uživatelé upravovat a jejich úpravy po schválení budou zlepšovat další překlady. Překládat můžete celé stránky nebo jen výstřižky a slova.

Google vytvořil také svůj internetový prohlížeč jménem Google Chrome, který se snaží propojit minimalistický vzhled s maximální stabilitou.

ICQ můžete nahradit Google Talk. Je to jednoduchý instant messenger, který je také zabudovaný v Gmailu.

Pro mobilní telefony nabízí Google také mnoho aplikací, vizte zde.

Google provozuje mnoho dalších aplikací (některé ani neznám) nebo je vyvíjí v Google Labs.

Je toho opravdu hodně a doufám, že vás tento článek přesvědčí začít používat alespoň některou aplikaci.

V diskusi se podělte s ostatními, co všechno od Googlu používáte.
(Zdroje obrázků: Google, Wikimedia Commons)

Žádné komentáře: