čtvrtek 14. května 2009

Google Books bude mít možná problémy s EU

Google Book Search, databáze knih, ve které je možné vyhledávat texty, má neustále problémy s autorskými právy. Google oponuje tím, že knihy jsou určeny pro vzdělávací účely, což je podle amerických zákonů legální.
Evropská unie ale začíná být tímto znepokojena. Vyplývá to z úterního (12. 5. 2009) prohlášení jednání ministrů kultury EU. Neměcko na tomto jednání vyzvalo k obezřetnosti kvůli porušování autorských práv. Český ministr kultury potvrdil, že mnohé země mají připomínky k této digitální knihovně se slovy: "Přístup k informacím, nebo k věcem, které jsou málo dostupné - tak to zajisté ano, ale nemůže být porušováno právo."
Digitální knihovna Googlu započala již v roce 2004 a díky spolupráci s americkými univerzitami se projekt rychle rozrostl. Na konci roku 2008 obsahovala databáze více než 7 milionů knih a Google má dokonce i patent na přesnější skenování knih.
Projekt se ale z otázkami ohledně autorských práv potýkal již od samého začátku a loni došlo částečně k průlomu, kdy se Google dohodl s hlavními americkými držiteli autorských práv, že zaplatí 125 milionů dolarů na uhrazení autorských práv a právní poplatky. Schválení dohody nyní čeká na soudní potvrzení.
O vyrovnání se mohli přihlásit i čeští držitelé autorských práv, které platí i v USA.

Milan Kundera na Google Books
(Zdroj: Hledání v Google Book - screenshot)

Google Books ale není jedinná digitální knihovna. Například Evropská unie má knihovnu Europeana, která ovšem obsahuje pouze publikace, na něž se autorská práva (již) nevztahují.

Žádné komentáře: